Słowniczek transportowy, czyli branżowe skróty w pigułce
Zajmujemy się międzynarodowym transportem drogowym ze specjalizacją w transporcie do Irlandii oraz transporcie do Wielkiej Brytanii. Organizujemy przewóz multimodalny, a także przeładunki czy przepięcia naczep. W naszej flocie znajdują się, między innymi: naczepa plandeka, naczepa chłodnia, naczepa niskopodwoziowa, solówka, bus plandeka, bus plandeka z windą oraz innowacyjne, proekologiczne naczepy doppelstock. Przewozimy:
ADR – transport towarów niebezpiecznych
Odnosi się do systemu prawnego, który wyznacza zasady transportu ładunków niebezpiecznych (np. wybuchowych, trujących, żrących czy zakaźnych). Transport ADR przeprowadzany jest na podstawie umowy ADR. Określa ona m.in. zasady oznakowania pojazdów czy zakres uprawnień kierowców, którzy zajmują się przewozem towarów niebezpiecznych.
CMR – Międzynarodowy List Przewozowy
Skrót CMR pochodzi z języka francuskiego i odnosi się do konwencji o umowie międzynarodowego drogowego przewozu towarów. List CMR potwierdza zawarcie umowy na transport towarów. Wystawiany jest w trzech egzemplarzach – dla nadawcy, przewoźnika oraz jako załącznik do przesyłki, który trafi do odbiorcy.
FTL – transport całopojazdowy
To termin oznaczający transport, podczas którego pojazd ciężarowy jest w pełni obciążony jednym ładunkiem. Przewożony towar trafia prosto od nadawcy do odbiorcy. Kierowca transportu FTL nie musi zatrzymywać się po drodze na rozładowanie produktów innych klientów.
HDS – hydrauliczny dźwig samochodowy
Pojazd ciężarowy z zamocowanym żurawiem przeładunkowym. Pozwala nie tylko bezpiecznie przewieźć, ale i samodzielnie rozładować materiały o wadze nawet 16 ton. Transport HDS jest ważnym elementem działalności wielu branż, np. leśnictwa, budownictwa czy rolnictwa.
LTL – transport drobnicowy
Transport, podczas którego kierowca przewozi towar od kilku nadawców jednocześnie. Każdy przedsiębiorca płaci jedynie za część wykorzystanej przestrzeni ładunkowej. Trasa kierowcy obejmuje kilka różnych punktów rozładunkowych. Ten schemat dobrze sprawdza się w przypadku przewozu mniejszej ilości towarów, które nie wymagają szybkiej dostawy.
Chcesz poznać więcej praktycznych ciekawostek ze świata logistyki? Zapraszamy do obserwowania naszego bloga! Jeżeli masz więcej pytań, skontaktuj się bezpośrednio ze specjalistami Febo Logistic.