Branża TSL, tak jak każda inna, w obecnych realiach czerpie i powinna czerpać z szeregu technologii IT i oferowanych przez nie rozwiązań.
Umiejętność ich wykorzystania i implementacji w strukturach przedsiębiorstwa funkcjonującego w tej branży dalece usprawnia szereg procesów logistycznych, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorcy świadczącemu usługi transportowe, jak i jego klientom.
Stosowanie nowoczesnych systemów informatycznych oraz zaawansowanych technologii IT, pozwala bowiem m. in. na zwiększenia efektywności operacyjnej, redukcję kosztów, poprawę bezpieczeństwa towarów w łańcuchu dostaw, czy też usprawnienie procesu obsługi klienta.
Mnogość oferowanych rozwiązań technologicznych i korzyści płynących z ich stosowania nie pozwala na omówienie w tym wpisie wszystkich istotnych zagadnień/wątków, natomiast warto zwrócić uwagę na następujące rozwiązania:
Systemy zarządzania transportem TMS (Transport Management System)
To systemy informatyczne, których rolą jest wspieranie m. in. przedsiębiorstw trudniących się spedycją lub przewozem, w zakresie procesów kontraktowania, planowania, monitorowania oraz rozliczania poszczególnych zleceń transportowych, a także zarządzania poszczególnymi środkami transportu, poprzez optymalizację tras przejazdu pozwalającą na redukuje kosztów paliwa i zachowanie terminów dostaw, możliwość śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym, czy też zarządzanie flotą.
Internet Rzeczy – IoT (Internet of Things)
To systemy złożone z szeregu połączonych ze sobą urządzeń, które zbierają i wymieniają gromadzone dane, a także je analizują przekazując wyniki tych analiz użytkownikowi, który może nimi sterować i je monitorować za pomocą Internetu. Nie chodzi tu tylko o typowe urządzenia, jak komputery, czy smartphony, ale i chociażby sprzęty AGD, urządzenia medyczne, czy też samochody. W branży TSL IoT wspomaga zarządzanie warunkami transportu i śledzenie ładunków m. in. dzięki danym gromadzonym i przesyłanym przez czujniki znajdujące się w środkach transportu, a dotyczącym takich parametrów, jak poziom paliwa, ciśnienie w oponach, temperatura ładunku, itp.
Blockchain
Technologia blockchain, czyli tzw. rejestr zdecentralizowanych danych, który wielu osobom kojarzy się z kyptowalutami. Wykorzystanie tej technologii w branży TSL umożliwia użytkownikom m. in. bezpieczną wymianę danych, o łatwym dostępie, przy jednoczesnym braku możliwości ich zniekształcenia, czy też ingerencji zewnętrznej – nie istnieje centralny system/komputer, który zarządza danymi, bowiem te są gromadzone w sposób zdecentralizowany. Dzięki temu blockchain zapewnia transparentność i bezpieczeństwo danych dotyczących łańcucha dostaw, co może zapobiegać oszustwom i zapewnia integralność danych.
Big Data i analiza danych
Ilość danych wytwarzanych przez podmioty zaangażowane w międzynarodowy łańcuch dostaw, czy też handel międzynarodowy w ogólności, wyklucza – szczególnie jeśli miałyby być efektywne – tradycyjne gromadzenie danych i ich analizę. Dzięki rozwiązaniom technologicznym możliwym jest „zautomatyzowane” gromadzenie danych i ich analizy ułatwiające podejmowanie decyzji. W przypadku branży TSL Big Data pozwala m. in. na prognozowanie popytu (analiza danych pozwala na lepsze prognozowanie popytu na usługi transportowe i dostosowanie oferty do tego popytu), optymalizację operacyjną (analiza danych o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa z różnych źródeł (np. GPS, TMS)), identyfikację obszarów wymagających popraw i optymalizacji, czy też zarządzanie transportem, procesami magazynowania i zasobami ludzkimi.
Smart contracts
To w uproszczeniu cyfrowe umowy, które są zawierane i przechowywane w technologii blockchain, których wykonanie jest weryfikowane automatycznie poprzez zestawienie stanu rzeczywistego z warunkami określonymi w kontrakcie. W branży TSL ich stosowanie może usprawnić proces kontraktowania, a w tym ujednolicenie warunków kontraktowych, a także rozliczenie wykonanego przewozu.
Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe
Zakres możliwych zastosowań AI w branży TSL zdaje się być w zasadzie nieograniczony. Przykładowo może dotyczyć: (i) optymalizacji tras – AI może przewidywać i optymalizować trasy na podstawie analizy historycznych danych o ruchu i poprzednich operacjach transportowych; (ii) automatyzacji procesów – sztuczna inteligencja może automatyzować wiele procesów zarządzania transportem, takich jak planowanie tras (analiza możliwych tras, występujących zatorów komunikacyjnych, zdarzeń niepożądanych, warunków pogodowych itp.), zarządzanie zasobami (sygnalizacja niewykorzystanej przestrzeni ładunkowej itp.), czy też obsługę klienta (przetwarzanie zapytań od klientów i generowanie odpowiedzi), analizy gromadzonych danych w sposób zautomatyzowany.
Aplikacje mobilne
Narzędzia, które na co dzień ułatwiają i przyspieszają pracę spedytorów, kierowców i menadżerów. Gama oferowanych aplikacji jest ogromna – pozwalają on m. in. na sprawdzenie aktualnych zakazów ruchu samochodów ciężarowych, zlokalizowanie pobliskich parkingów i uzyskanie informacji o oferowanych przez nie usługach, przesyłanie skanów dokumentów transportowych itd.
W FEBO LOGISTIC zdajemy sobie sprawę z korzyści płynących ze stosowania nowoczesnych technologii – korzyści, których beneficjentami są także nasi Klienci. Dlatego nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami opartymi o IoT i udoskonalamy nasze systemy.
Chmura obliczeniowa (cloud computing)
To technologia służąca do przechowywania, przetwarzania i zarządzania danymi, przy wykorzystaniu współdzielonych zasobów (oprogramowanie i infrastruktura) – dostęp do danych odbywa się przez Internet i jest możliwy w zasadzie z dowolnego miejsca na świecie. Jest to rozwiązanie wdrażane przez dane przedsiębiorstwo lub dostarczane przez dostawcę zewnętrznego. Jej zaletami jest m. in. elastyczne skalowanie zasobów IT w zależności od potrzeb i dostępność danych: przechowywanie danych w chmurze umożliwia dostęp do nich z dowolnego miejsca i urządzenia, co jest kluczowe w dynamicznej branży TSL.
Podsumowanie
Nowoczesne technologie IT oferują niezliczone korzyści dla branży TSL, począwszy od zwiększenia efektywności operacyjnej, poprzez redukcję kosztów, aż po poprawę bezpieczeństwa i jakości obsługi klienta. Nowoczesne rozwiązania IT wykorzystywane w transporcie, takie jak: TMS, IoT, Big Data, AI, blockchain, chmura obliczeniowa, czy mobilne aplikacje mogą znacząco usprawnić procesy logistyczne i przynieść realne korzyści zarówno przedsiębiorcom transportowym, jak i ich klientom.
W FEBO LOGISTIC jesteśmy świadomi korzyści oferowanych przez te rozwiązania. Dlatego, aby sprostać wyzwaniom dynamicznie rozwijającej się branży TSL, stale wdrażamy kolejne technologie, nie zapominając o rozwoju naszego potencjału osobowego.
Skontaktuj się z nami
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych rozwiązaniach IT wspierających zarządzanie transportem lub jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami. Nasz zespół ekspertów jest gotowy odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i pomóc w doborze najlepszych rozwiązań dla Twojego biznesu.
Zostań na bieżąco
Śledź nas na naszych kanałach social media i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w branży TSL.